Pretraga

Kako sprečiti podizanje parketa i šta raditi kada se podigne parket?

Podizanje parketa je noćna mora koja može da zadesi sve nas koji živimo u stanu ili kući. Sigurno ste bar jednom u životu imali situaciju da nakon napornog dana skinete cipele i, dok hodate bosi po stanu, osetite neravninu, škripanje ili daščice koje se izdižu. Da li je to slučajnost ili najava većeg problema?

Ne brinite, niste ni prvi ni poslednji kome se ovo dogodilo. U ovom tekstu istražujemo kako prevenirati ovaj neprijatan scenario i šta preduzeti kada dođe do podizanja parketa. Nudimo vam korisne savete kako da održavate vaše podne obloge u besprekornom stanju i produžite njihov vek trajanja.

podizanje parketa

Zašto se podiže parket?

Parket koji se podiže ili lepi za stopala, ispada i pomera, nije samo problem estetike u domu. Morate biti svesni da u pozadini postoje ozbiljne poteškoće i određeni razlozi zbog kojih dolazi do njegovog ispadanja iz ležišta.

Ako želite da vaš parket ostane ravan i stabilan dugi niz godina, važno je da znate šta ga može ugroziti.

·         Visoka vlažnost – Ako u prostoriji postoji previše vlage u vazduhu, drvo će je sasvim sigurno lako upiti. Proširiće se na veću površinu parketa koji se iz tog razloga podiže. Ovo je čest problem u prostorima koji se retko provetravaju i gde nema strujanja vazduha a u kojim je povećana vlažnost vazduha.

·         Prokišnjavanje ili curenje vode – Voda koja prodire ispod parketa zbog curenja iz cevi, zatim zbog poplava ili neispravnih uređaja kao što su veš ili sudo – mašine, može dovesti do njegovog podizanja ili deformisanja.

·         Nepravilno postavljen parket – Ako parket nije stručno postavljen i ako nema dovoljno prostora za širenje drveta, on može početi da se deformiše i ispada.

·         Neodgovarajuća podloga – Podloga ispod parketa mora biti ravna, suva i stabilna. Ako nije dobro pripremljena, parket gubi oslonac i podiže se nakon nekog perioda.

·         Nagla promena temperature – Ekstremne temperaturne razlike mogu izazvati širenje i skupljanje drveta. Kada se zimi prostor greje na jako visoke temperature, a leti izlaže vlazi, može lako doći do podizanja parketa.

·         Loš kvalitet parketa ili lepkova – Ako je pri postavljanju  korišćen nekvalitetan parket ili lepak koji ne može da izdrži vlagu i temperaturne promene, postoji veća šansa da će se vremenom pod deformisati.

postavljanje parketa

·         Kapilarna vlaga iz betonske podloge – Ako beton ispod parketa nije dovoljno suv pre postavljanja, on ispušta vlagu koju parket skuplja i koja će ga učiniti nestabilnim, što na kraju rezultira podizanjem.

·         Prekomerno mokro čišćenje – Kada se tokom čišćenja upotrebljavaju velike količine vode, lako može doći do natapanja. Drvo upije višak vode, od toga nabubri, podiže se i ispada. Pri čišćenju parketa treba voditi računa o količini vlage, kao i skupljati istog trenutka vodu ili prosutu tečnost koja brzo može da prodre u sastave parketa i da rezultira podizanjem istog.

Podignut parket od vode

Podizanje parketa se najčešće dešava zbog vode. Nekada zbog prosute tečnosti koja nije odmah obrisana ili velike vlage u prostoru, a nekada zbog curenja iz cevi ili poplave.

Drvo natopljeno vodom se širi i gubi svoj prvobitan oblik. Dolazi do stvaranja nepravilnosti, nabubrivanja, neravnina i onda do razdvajanja daščica. Drvo se pred vodom ponaša gotovo kao sunđer i to uvek treba imati na umu.

Ako se problematična situacija momentalno ne reši, parket se trajno oštećuje, pojavljuje se buđ i cela prostorija neprijatno miriše.

Ako parket nije bio dugo izložen vodi, ponekad je dovoljno dobro osušiti podlogu. Nakon toga, daske se mogu vratiti na mesto. Međutim, ako je šteta veća, biće potrebno zameniti deo parketa. U najtežim slučajevima, jedino rešenje je kompletna zamena podne obloge.

Šta uraditi kada se podigne parket?

Kada primetite da se parket podigao, najvažnije je da brzo odreagujete kako biste sprečili dalje oštećenje.

Prvi korak je da pronađete uzrok problema. Da li je u pitanju vlaga, curenje vode ili nepravilno postavljanje? Istražite da li je uzrok dugotrajan, u vidu povećane vlažnosti koja mesecima polako ulazi u drvo i deformiše ga, ili je u pitanju instant kontakt parketa sa većom količinom vode.

Ako je razlog prekomerna vlažnost, prostoriju treba dobro provetriti i osušiti. Korisno je uključiti sušač vazduha, ako ga imate, ili pozvati profesionalce koji poseduju isušivače vlage velikih dimenzija za brzo saniranje.

U slučaju curenja vode, najpre rešite izvor problema, a zatim pokušajte da osušite parket. Blago podignute daske pokušajte da vratite na mesto. Potrudite se da izvadite sve odlepljene delove parketa, ostružete sa njih prethodnu podlogu i u farbari uzmete adekvatan lepak. Kad se parket u potpunosti osuši, namažite podlogu i vratite ga na mesto, uz lagano lupkanje čekićem.

Ovaj proces može da uspe jedino ako su komadi parketa upili malo vlage i ako nisu potpuno izgubili formu. Ako su ozbiljno deformisani, verovatno će biti potrebna njihova zamena.

Ako je problem veći i ako na određenom delu sobe uvidite potpuno nabubrele i deformisane letvice koje više ne mogu da se vrate u ležište, možda će biti neophodno angažovati stručnjaka za procenu da li je potrebna delimična ili potpuna zamena podne obloge. Što pre preduzmete mere, veće su šanse da sačuvate parket i izbegnete dodatne troškove.

parket u velikoj prostoriji

Kako sprečiti podizanje parketa?

Da biste izbegli problem podizanja parketa, važno je da preduzmete preventivne mere:

·         Održavajte optimalnu vlažnost – Vlaga u prostoriji treba da bude između 40% i 60%. Ako je previsoka, koristite sušač vazduha, a ako je preniska, ovlaživač. Uvek provetravajte prostoriju i vodite računa tokom kišnih dana da ne ostavljate prozor širom otvoren.

·         Izbegavajte kontakt sa vodom – Prilikom čišćenja parketa koristite minimalnu količinu vode i dobro ocedite krpu ili brisač parketa. Ako dođe do prosipanja tečnosti, odmah je obrišite i dobro osušite parket.

·         Obezbedite pravilnu ventilaciju – Redovno provetravajte dom, posebno one prostorije sa povećanom vlagom, kao što su kuhinja i kupatilo. Kad kuvate ili je u kupatilu prisutna veća količina vlage, obavezno otvorite prozore i napravite blagu promaju kako bi vazduh strujao pravilno i isušivao višak vlage koji može da dospe u parket.

·         Proverite stanje podloge pre postavljanja – Betonska podloga mora biti potpuno suva i ravna pre nego što se parket postavi. Preporučuje se da se meri nivo vlage pre ugradnje i da se koriste samo najkvalitetnije podloge za parket jer ova investicija može da prevenira ozbiljne troškove ubuduće.

·         Koristite kvalitetne materijale i profesionalnu ugradnju – Birajte kvalitetan parket i lepkove otporne na vlagu. Stručno postavljanje osigurava dug vek trajanja poda, zato mislite unapred i uzmite u obzir sve faktore koji mogu da utiču na eventualno podizanje parketa.

·         Ostavite dovoljno prostora za širenje drveta – Parket prirodno reaguje na promene temperature i vlažnosti. Zbog toga je važno da se pri postavljanju ostavi mali prostor između dasaka i zida, kako bi drvo imalo gde da se širi.

·         Redovno proveravajte instalacije – Povremeno proverite vodovodne cevi i grejne sisteme kako biste sprečili prokišnjavanje i curenje vode. Ovo je posebno važno u starijim objektima.

Da biste sačuvali funkcionalnost i lepotu vašeg parketa, dovoljno je da se redovno brinete o njemu, izbegavate vlagu i obratite pažnju na sve što može da ga ošteti.

0 0 glasovi
Glasanje za članke
Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Tabela sadržaja
Pozovite nas

Ako vam je potrebno profesionalno krečenje ili bilo koji molerski radovi, naš tim je spreman da ispuni svaku vašu želju, pozovite nas:

Decja Sela Molerski Radovi Hodnik 720x820
SOS dečja sela

Decja Sela Molerski Radovi Hodnik Decja Sela Molerski Radovi Finis Decja Sela Moleraj Decja Sela Ag Adaptacija Decja Sela Sos Decja Sela Sos Krecenje Decja

Najbolje Vreme Za Krecenje
Koje je najbolje vreme za krečenje?

Različita godišnja doba, nestabilno vreme, vlažnost vazduha, izuzetno sunčani periodi i još mnogo toga utiče na kvalitet krečenja, pogotovo ako se istim podvrgavaju spoljašnji zidovi